رفع خجولی_کمرویی

به نام خالق زیبایی ها…

بدون شک یکی از مهمترین مهارت های که هر انسانی باید یاد بگیرد و لازم و ضروری است داشتن اعتماد به نفس بالا است تا در ارتباطاتشان بهترین خودش باشد،در جمع بهتر رفتار کند و در شرایط سخت بتواند خودش را مدیریت و کنترل کند. فوتبالیستی را در نظر بگیرید که در جمع های خودمانی بهتر از بقیه بازی میکند اما به محض قرار گرفتن در مقابل جمع و تماشاگران دست و پایش را گم میکند و کنترلی روی توپ ندارد بنابراین باعث شکست تیمش میشود.

کسی که اعتماد به نفس پایینی دارد و در ارتباط با جمع خجالت می کشد مسلما نمی تواند ارتباطی درستی با دیگران برقرار کند و نمی تواند توانایی هایش را به نمایش بذارد پس لازمه ای پیشرفت، چه در ارتباط با کسی که میخوام شریک زندگی من شود،محیط کار با همکاران و رئیسم و چه ارتباط دوستانه با خانواده و دوستانه نمی توانم موفق شوم.

در این مقاله قصد داریم:

  1. بدی های خجولی گری
  2. به تعریف اعتماد به نفس بپردازیم.
  3. معرفی 3راهکار برای از بین بردن خجولی گری

بدی های خجولی گری:

1.    نادیده گرفته شدن و رشد نکردن:

مهم نیست چقدر باهوش هستی،چقدر ایده های خوب و عالی توی سر داری و حتی اختراع بزرگی کرده باشی اگر نتوانی اون ایده و اختراعت را به نمایش دیگران قرار دهی بنابراین رشد نمی کنی علاوه براین انسان های کمرو در بیشتر مواقع به دلیل اینکه نمی توانند رفتار درستی داشته باشند نادیده گرفته میشوند.

2.    جیبشان خالی است و مدام ضررهایی مالی میبینند:

انسان های خجول و کمرو مشکل در نه گفتن دارند و این باعث میشود دیگران هر درخواستی داشته باشند یا باید بپذیرد یا اگر درخواستش را انجام ندهد احساس گناه دارند. و از همه مهمتر اینکه نمی توانند حقشان را از دیگران بگیرند و مدام ضرر میکند و حال دلشون خراب است.

3.    زیر پا گذاشتن اعتقادات:

هر کسی دین و اعتقادات خودش را دارد یکی مسیحی،یهودی،بودایی ،کمونیست و مسلمان،شیعه و سنی بلاخره هر انسانی عقاید خودش را دارد و قابل احترام اما افراد که کمرو هستند و اعتماد به نفس کمی دارند نمی توانند در جمعی که مسخره می شود به اعتقاداتش پای بند باشند و به راحتی عقایدش را زیر پا می گذارند. به قول معروف:

           خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو

  1. و…

تعریف اعتماد به نفس:

تعاریف زیادی از اعتماد به نفس وجود داره که اکثر مردم از این تعاریف استفاده میکنند:

نترسیدن،احساس اطمینان و قاطعیت،اعتماد و اتکا به خود و…

اما تعریف که من میخوام در اینجا بگم این است که:

               داشتن مهارت و باور خودم

فوتبالیستی را در نظر بگیرید که چندین سال تمرینات فوتبال را انجام داده و زیر نظر مربی کارکرده است و تمام مهارت های یک فوتبالیست حرفه ای را فراگرفته است اما خودش را باور ندارد به محض قرار گرفتن در مقابل تماشاگران خودش را می بازد و نمی تواند به خوبی بازی کند یا کسی که هیچ تمرینی انجام نداده و مهارت هم ندارد ولی خودش را باور دارد و فکر میکند که میتواند به خوبی فوتبال بازی کند همینکه میخواهد با توپ بازی کند گیج میشود و نمی داند چی کار باید بکند در این صورت این فرد هم اعتماد به نفس ندارد پس برای داشتن اعتماد به نفس در هرکاری باید هم خودتو باور داشته باشی هم اینکه مهارت اون کار را داشته باشی تا بتوانی به راحتی در اون کار موفق شوی.

راهکار های که در زیر آورده شده برای کسانی است که بیش از حد کمرو و خجول هستند و کمکی زیادی به این افراد می کند تا بتوانند اعتماد به نفس را در خود زیاد کنند.

راهکارهای از بین بردن خجولی گری:

1.    پرسیدن آدرس:

پرسیدن آدرس یکی از ساده ترین راه ها برای افزایش اعتماد به نفس است حتی اگر آدرس را میدانید و خوب اون منطقه را میشناسید اشکالی ندارد نگران این هم نباشید که دیگران چی در مورد شما میگوید فقط بروید و بپرسید میخوام فلان جا بروم منو راهنمایی کنید. شاید اوایل خجالت بکشید دیگران چه در مورد شما می گوید و قضاوت های بقیه بترسید اما بعد از چند بار متوجه میشوید که بیشتر مردم خوشحال میشوند به بقیه کمک کنند.

 

2.    فیلم گرفتن از خودتان:

این تمرین کمک می کند تا با نقاط ضعف و قدرت خودتان آشنا بشید و یکی از بهترین تمارین برای رفع خجولی است به صورت است که با گوشی از خودتان به مدت 3 الی 5 دقیقه از خودتان فیلم بگیرید و چندین بار فیلم را ببینید تا متوجه شوید کجاها اشکال دارید. این تمرین را هر روز حداقل یک بار انجام دهید اگر به مدت دو ماه و به درستی انجام دهید میتوانید بدون هیج ترس و نگرانی در جمع صحبت کنید و داشتن اعتماد به نفس بالا لذت ببرید.

3.    یادگیری مهارت جدید:

بدون شک هیج چیزی به اندازه ای یادگیری مهارت های جدید به آدم اعتماد به نفس نمی دهد پیشنهاد می کنم برای اینکه از شر کمرویی خلاص شوید روی خودتان سرمایه گذاری کنید و وقت بذارید تا چیزهای جدیدی یادبگیرید. مهارت های مثل: تایپ ده انگشتی،یادگیری زبان های خارجی،خواندن کتاب های در راستای هدفت و… .

هر کدام از این راهکار ها به تنهایی میتواند کار راه انداز باشد اما اگر همه را استفاده کنید میتوانید در مدت زمان بسیار کمتری اعتماد به نفستان را افزایش دهید. همین الان اقدام کنید و بنویسید که میخواهید برای امروز چی کاری انجام میدهید.

 

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *