مهارت نه گفتن

مهارت نه گفتن یکی از کلیدی ترین مهارت ها برای برقراری ارتباط است. بسیاری از مشکلات که الان باهاش دست و پنجه نرم می کنیم حاصل نه نه گفتن های دیروزمان است. ناتوانی در نه گفتن نه تنها باعث مشکلات مالی میشود بلکه باعث خسارت های جانی و جسمی میشود.

  • بسیاری از افراد که به مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده است چون بلد نبودند به تعارف های دوستانشان نه بگویند و بعد از چند بار سیگار و مواد کشیدن معتاد شدند و نه تنها زندگی خودش را بلکه کل خانواده شان را خراب کردند.
  • تقریبا 50% از افراد که ورشکسته می شوند مهارت های ارتباطی ضعیفی دارند و درست نمیتوانند به دیگران نه بگویند بنابراین شکست میخورند و خسارت های جبران ناپذیری میبینند.
  • نه نه نگفتن به کسانی که در قبال آنها تعهدی نداریم میتونه ما را به دردسر بیاندازد بنابراین خیلی خوبه که همه ای ما این مهارت را یاد بگیریم و در زندگیمان به کار ببندیم تا کیفیت زندگیمان بالا برود.
  • خودش به آن وسیله نیاز دارد ولی نمیتواند نه بگوید؛ چند سالی پیش دوستی داشتم تعریف میکرد که شب میخواستم با خانمم برم قم خونه ای پدر خانمم 20 دقیقه قبل از این که راه بیوفتیم دوستم اومد و ازم درخواست کرد که ماشینم را بهش چندساعتی قرض بدم با اینکه دلم نمیخواست ولی نتونستم بهش نه بگم و ماشین رو دادم و خودمون مجبور شدیم ماشین کرایه کنیم و بریم و تا سه روز به خاطر اون قضیه حالم بد بود.
  • و…

 

در این مقاله قصد داریم به چند تا راهکار برای اینکه به هر کسی بدون رو در بایستی نه بگوییم اشاره و یادبگیریم پس این مقاله را تا آخر بخوانید و راهکار را تمرین و در زندگی تون پیاده کنید تا کیفیت زندگی تون را بالا ببرد

«نه» گفتن

1.   گرفتن تصمیم قطعی

یکی از راه های که به شخص مقابل نه بگوییم یا درخواستش را قبول کنیم این است که ببینیم جایگاه و ارزش شخص نزد من چقدره (هرکسی ارزشمند است ولی جایگاه و ارزش اون شخص نزد من چقدره؟). اگر شخص مقابلم نزد من از جایگاه بالایی برخوردار بود و ارزشمند بود پس انتخاب میکنم که یا درخواستش را انجام بدم یا درد نه شنیدن را برایش کم میکنم ولی اگر برایم مهم و ارزشمند نبود میتونم راحت نه بگویم.

2.   همراهی اولیه و تقدیر

بنا به هر دلیلی اگر جوابم نه بود باید چکار کنم که طرف مقابل کمتر ناراحت شود؟ بهترین راه این است که همراهی کنم و ازش قدردانی و تقدیر کنم این کار باعث میشود که درد نه شنیدن را کمتر میکنیم و طرف مقابل ناراحت نمی شود.

3.   گفتن «نه» و دلیل آوردن

بعد ازینکه همراهی کردیم و طرف مقابل آماده بود میتوانیم نه بگوییم و یک دلیل بیاوریم. نباید دروغ بگوییم هدف ما این است که انسانهای بهتری باشیم پس اگر انتخاب ما این بود که به درخواستش نه بگوییم بدون دروغ و زیر پا گذاشتن حقوق انسانی این کار را انجام میدهیم.

4.   ارائه راهکار

ارائه راهکار فقط زمانی لازم است که جایگاه فرد مقابل برایتان بالا و اون شخص برایتان مهم است در غیر این صورت اصلا نیازی به این کار نیست و سه مرحله قبلی کافی است. اما اگر طرف مقابل برایم مهم بود باید این کار انجام بدم تا از من ناراحت نشود و حس بهتری داشته باشد.

مثال: چند وقت پیش علی دوستم از من درخواست 10 میلیون پول قرض کرد و من با استفاده از راهکار بالا به درخواستش نه گفتم و میخوام با استفاده از این مثال بهتون توضیح بدم چطور میشود به درخواست کسانی که تمایل به همکاری نداریم نه بگوییم:

علی: سلام حسین خوبی؟ داری 10تومان بهم قرض بدی راستش میخوام ماشین بخرم و پولم کم است

من: سلام علی جان. (تصمیمم این بود که بهش پول ندم بنابر دلایلی) چکار خوبی میکنی الان قیمت ماشین پایین اومده و نزدیک عید ماشین دوباره گران میشود پس الان بهترین زمان برای خرید ماشین است (همراهی اولیه و تقدیر)علی جان متاسفانه الان پولم جای هست که نمیتونم بردارم(آوردن دلیل و گفتن نه)

این راهکار چهار مرحله ای در 99% مواقع جواب میدهد و میتوانید با استفاده از این روش در ارتباطاتتان حرفه ای باشید.

نکته مهم این است که نباید فراموش کنیم که انسان ها موجودات اجتماعی هستند و به کمک دیگران نیاز دارند پس اگر توانایی کمک به دیگران را داشتیم نباید از کمک کردن امتناع کنیم.

 

هدف ما این است که بتوانیم با قاطعیت رفتار کنیم و در مواقع که کسی میخواهد از ما سواستفاده کند یا اینکه این کار ما باعث میشود بعدا نشخوار ذهنی کنیم بتوانیم به درخواست طرف مقابل نه بگوییم.

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *