راهکار های افزایش اعتماد به نفس

به نام خالق زیبایی ها…

داشتن اعتماد به نفس یکی از مهمترین نیازهای هر انسانیست و هر کسی باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشد تا بتواند زندگی شاد و سرشار از موفقیت را تجربه کند. در ایران  زنان به خاطر مشکلاتی که دارند اعتماد به نفس کمتری نسبت به مردان دارند و بیشتر اوقات با این مسئله دست و پنجه نرم میکنند و مدام در حال مقایسه خود با دیگران است. ولی به این معنی نیست که ما مردها اعتماد به نفس بالایی داریم. هر یک از ما در هر کاری ممکنه اعتماد به نفسمان پایین باشند به طور مثال من هفته ای تقریبا 3 روز فوتبال بازی میکنم ولی اعتماد به نفسم در فوتبال پایین است اما در نوشتن خیلی خوب وتند مینویسم. یا مثلا چون به رانندگی خانم ها زیاد گیر میدهیم و خود همین باعث میشود اعتماد به نفسشان در رانندگی کم شود ولی همان خانم شاید در یک عرصه ای دیگه ای از زندگی با اعتماد به نفس باشد.

خبر خوب این است که با انجام تمرینات درست میشود اعتماد به نفس را فوق العاده بالا برد و ما در این مقاله قصد داریم با ارائه ای راهکارهای کاملا تست شده بگیم چطور میشود با اعتمادبه نفس بالا زندگی شادی را داشته باشیم پس لطفا تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس چه هست؟

اعتماد به نفس =داشتن مهارت + باور ذهنی.

یعنی اینکه من علاوه بر داشتن مهارت به خودم  و توانایی هایم باور دارم که میتونم فلان کار را به خوبی و حرفه ای انجام دهم.

کودکی را در نظر بگیرید که عاشق ماشینش است و به خیال خودش بهترین راننده ای دنیاست و باور دارد که میتواند به راحتی یک ماشین واقعی را براند اما اگر همین کودک پشت ماشین بشیند مسلما تصادف میکند چون مهارت انجام این کار را ندارد. بنابراین با مفهوم اعتماد به نفس مواجه نیستیم. یا فرد بزرگسالی را در نظر بگیرید که چندین ماه کار کرده است و مهارتش در رانندگی بالاست اما خودش و توانایی هایش را باور ندارد و اگر پشت ماشین بشیند گیج میشود و در نهایت تصادف میکند. در اینصورت هم با مفهوم اعتماد به نفس مواجه نیستیم.

حالا که با مفهوم اعتماد به نفس آشنا شدیم به سه راهکار برای اینکه اعتماد به نفسمان را بالا ببریم میپردازیم.

·       شکرگزاری

مسلما یکی از بهترین راه ها برای اینکه ذهن آرامی داشته باشیم شکرگزاری است و انجام مکرر این کار باعث میشود من به خودم و توانایی ها و داشته هایم ایمان بیاورم در نتیجه اعتماد به نفسم بالا میرود.

چطور شکرگزاری کنم؟

شکرگزاری به دو روش است که انجام هر روش میتواند کیفیت زندگی را فوق العاده بالا ببرد و اگر هر روز این کار رو انجام دهیم به اعتماد به نفس بالایی دست مییابیم.

  1. نوشتاری: شکرگزاری نوشتاری به این صورت است که باید یک دفتر یادداشت مخصوص شکرگزاری داشته باشید و هر روز سرزمان مشخص یک سطر از ویژگی های مثبت یا داشته هایتان را انتخاب و بابت داشتنش از خدا ممنون باشید.
  2. ذهنی: شکرگزاری ذهنی به این صورت است که وقتی صبح از خواب بیدار میشویم به یکی از چیزهای خوبی دارم فکر کنم و بابتش از خداوند سپاسگزار باشیم. این کار در هنگام صبح باعث میشود که تا شب شاد باشید و اگر شب هنگام خواب این کار را انجام دهید مغزتان تا صبح به آن فکر میکند.

·       غر غرو نباشیم

یکی از بدترین کار که هم اعتماد به نفسمان را پایین می آورد هم باعث میشود جذاب نباشیم عز زدن است. غر زدن یعنی _گله و شکایت از کسی یا چیزی پیش شخص نامربوط_ . این کار در روابط فوق الغاده مخرب است و بدون شک همه ای ما افرادی دیده ایم مدام در حال غر زدن از این و آن هستند به جای اینکه مستقیم به خودش بگوید.

چند نمونه از غر زدن: تو این مملکت مگه میشه پولدار شد، تا فلان رئیس جمهور باشد ما روی خوش زندگی را نمیبینیم، پدرم اگه میذاشت من اینجا نبودم و… . اعتراض کردن حق همه ای ماست اما اینکه اینارو به کسی بگوییم که هیج ربطی بهش نداره میتونه بدترین کار باشه. اگر کسی باشیم که مدام غر میزنیم دیگران خیلی دوست ندارند ارتباطشان را با ادامه دهند و کم کم اعتماد به نفسمان کم میشود و بیشتر غر میزنیم و این چرخه همینطور ادامه پیدا میکند.بهتر است از هرکسی که ناراحتیم یا به خودش بگوییم یا اگر نمیتوانیم انتخاب کنم دیگر غر نزنم.

·       مقایسه کردن خود با دیگران

کسانی که ویژگی های مثبت دیگران را میبنند و با خودشان مقایسه میکنند بدون شک کمروترین افراد است. این کار باعث میشود اعتماد به نفسمان پایین بیاید و روز به روز کمرو تر شویم. بهتر است قبول کنیم که من یک سری ویژگی مثبت دارم که کمتر کسی این ویژگی ها را دارد و بقیه هم یک سری ویزگی های مثبت منحصربه فرد خودشان را دارند بنابراین قبول شرایط یکی از بهترین راهکارها برای بالا بردن اعتماد به نفس است.

بهتر است همه ای این تمرینات رو هر روز انجام بدین تا اعتماد به نفستان بالا برود.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *